تحليلي برجنايت دومين انفجار در مرقد امام عسكري


در ماه فوريه 2006 جنايتكاران، گنبدي را كه مرقد دو امام عسكري؛ امام علي بن محمد الهادي(254 هـ ) و فرزندش امام حسن عسكري (260هـ) را زينت مي بخشيد منفجر كردند. پيش از اين حادثه وحشتناك، روزنامه «گيلاندر پوستن» دانماركي در سپتامبر 2005 تصاوير اهانت به پيامبر اسلام (ص) را منتشر ساخت.

به هنگام انفجار اول مرقد دو امام عسكري، سيد حسن نصرالله، دبير كل حزب الله خطاب به مسلمانان پيامي ارسال كرد. او در آن پيام نسبت به سستي در دفاع از مقدسات اسلام هشدار داد و خاطرنشان ساخت كه صهيونيست ها و ديگران بدون اين كه نسبت به مقدسات ما تفاوتي قايل شوند، به آن ها اهانت كرده و خواهند كرد، لذا ما به عنوان مسلمان نبايد فقط به دفاع از ساحت مقدس پيامبر اسلام بپردازيم بلكه بايد در دفاع از اهل بيت مطهر پيغمبر نيز كوشا و جدي باشيم.

اين سخن به مذاق بسياري خوش نيامد. تكفيري ها از مدت ها پيش اعلام مي كردند كه اين بارگاه هاي مقدس اهل بيت (ع) ويژه مسلمانان شيعه است و آن ها مغاير شرك هستند. آن ها تا اندازه اي توانستند در پيشبرد نظريه خود موفق عمل كنند. منتهي بايد گفت كه آن ها واقعا دچار تناقض شده اند زيرا اگر چنين تفكري درست باشد چرا بارگاه و گنبد سبز مسجد پيامبر اكرم اسلام(ص) را ويران نمي كنند ولي به انهدام گنبدهاي بارگاه هاي فرزندان پيامبر(ص) رضايت مي دهند؟

مطمئن باشيد كه آن ها دليل و برهان قاطعي ندارند و فقط بر اساس افكار زشت خود به قضاوت برخاسته اند و يقينا بوي تعصب و جاهليت از آن به مشام مي رسد.

روز چهارشنبه 13/6/2007 باندهاي جنايي و مافيايي بار ديگر گنبد دو امام عسكري را منفجر ساختند. آقاي سيستاني و ديگر نهادها بلافاصله دستور آرامش صادر كرده و اعلام نمودند كه اهل سنت را عامل انفجار ندانند زيرا متهم كردن اهل سنت بسيار دور از انتظار است و هيچ اهل سنتي موافق انفجار ضريح نيست. تاريخ به ما نشان مي دهد كه در تعمير مرقد، شيعيان و اهل سنت با يكديگر رقابت داشتند:

اولين كسي كه ضريح را تعمير ساخت (ناصرالدوله الحمداني) شيعي بود(333هـ) و( 944 ميلادي). پس از آن توسط آل بويه (شيعي) چندين بار تعمير گرديد. پس ازروي كار آمدن سلجوقيان با آن كه آن ها نسبت به شيعيان مواضع تندي داشتند ولي در زمان يكي از پادشاهان آن ها درها و بارگاه و گنبد و صحن تجديد بنا گرديدند. در سال 606هـ 1210م «المستنجدالعباسي» متوفي به سال 622هـ 1225م گنبد را تعمير كرده و روضه شريفه را تزيين نمود و دو مناره را برپا ساخت و زيرزمين خانه امام را تجديد بنا كرد. به هنگام استيلاي ابي حارث ارسلان بن عبدالله بر بغداد به تغيير و بازسازي مرقد دو امام عسكري اقدام نمود.

در سال 640هـ 1243 م) روضه دو امام عسكري آتش گرفت و فرش ها را نيز سوزاند... «المستنصربالله» عباسي دستور داد كه بارگاه شريف و روضه مباركه دو امام تعمير و بازسازي شود.

اين نمونه پيشي جستن شيعي و سني بر يكديگر جهت تعمير و بازسازي مرقد اهل بيت(ع) حتي از سوي حكام معروف به داشتن مواضع تند نسبت به شيعيان، روشنگر محبت و عشق مسلمانان نسبت به اهل بيت(ع) است و بي شك آن ها مخالف ارتكاب چنين اعمال جنايتكارانه هستند. اين كارها فقط از سني هاي تندرو برمي آيد.

به نظر مي رسد كه تكفيري ها پس از اين كه خود را از سوي اهل سنت و درگيري هاي موجود ميان آن ها و ميان عشاير سني در انبار و فلوجه در محاصره ديدند، مي خواستند اين روند اتحاد را بگسلند.

تكفيري ها در برخي از تجمعات اهل سنت و حتي در تشييع جنازه يكي از شيوخ عشاير سني دست به عمليات انتحاري زده بودند. با انفجار مرقد دو امام عسكري مي خواستند از اتحاد شيعه و سني جلوگيري كنند و به عمليات احتمالي پس از انفجار و درگيري طائفه اي به وجود آورند.

آن ها بايد بدانند كه انفجار موجب خواهد شد كه همبستگي و اتحاد ميان سني و شيعي بيشتر شود و تفكر تكفيري هرچه بيشتر مورد نفرت قرار گيرد.

طي يك سال زمان تغيير كرده است و مسلمانان درس هاي زيادي آموخته اند و آن ها به اين باور رسيده اند كه تكفيري ها عاملي هستند كه موجب شكستن و از بين رفتن وحدت مسلمانان مي باشند.

***